pondělí 14. března 2016

Čtvrtina živnostníků si bude muset na zaplacení daní půjčit

Dnes jsem si přečetl článek, který celý cituji:

Čas do podání daňového přiznání se nezadržitelně krátí, živnostníkům a firmám zbývají necelé tři týdny. Čtvrtina drobných podnikatelů již nyní přiznává, že na úhradu daní si budou muset vzít úvěr. Vyplývá to z průzkumu pro úvěrovou společnost Fair Credit, kterého se zúčastnilo přes 600 respondentů z ČR.

Zatímco 65 procent dotázaných bude schopno náklady spojené s úhradou daní zvládnout a má na to vyčleněné peníze ve svých rozpočtech, 23 procent živnostníků si vezme úvěr u finančních institucí. Většina Čechů, kteří řeší nedostatek financí na zaplacení daní, přiznává, že s tímto výdajem nepočítali nebo nedostali sami zaplaceno za své služby.

Na otázku, jak budou řešit své splátky, odpovědělo 85 procent z nich, že půjde o příjem z jejich průběžného podnikání. To jim umožní si rozložit jednorázové náklady. Někteří pokryjí splátky z jiné podnikatelské činnosti. Přitom už nyní 15 procent podnikatelů přiznává, že bude mít problémy s úhradou jednotlivých splátek.

"Průměrná částka, kterou si podnikatelé budou potřebovat půjčit, bude 25 000 korun," uvedl obchodní ředitel Fair Creditu Tomáš Konvička.Nemůžu si pomoct, ale nějak mi pak uniká smysl podnikání těchto živnostníků. Neumí plánovat či hospodařit s finančními prostředky? Nebo podnikají a soustavně si nedokáží vymoct své pohledávky? Dokáži si představit, že někdy, např. vzhledem k nějaké mimořádné jednorázové investici může vzniknout v cash flow problém atp., ale že by to byl problém 1/4 všech živnostníků? Jak byli na průzkum vybíráni respondenti? 

Žádné komentáře:

Okomentovat